Miniimplanty ortodontyczne

smile

Na ortodontyczny ruch zębów składają się trzy elementy:

 • ząb, który chcemy przesunąć,
 • element siły (drut lub ortodontyczny element elastyczny),
 • oraz zakotwienie po drugiej stronie działania siły, względem którego planujemy przesuwanie zębów.

Im bardziej stabilne jest to zakotwienie, tym lepsze są rezultaty przesuwania zębów w żądanym kierunku. Zakotwienie, czyli opór dla stosowanych sił, mogą stanowić inne zęby lub ich grupa, kość lub tkanki miękkie. Można także zastosować zakotwienie zewnątrzustne, tzw. wyciąg czaszkowy.

Miniimplanty ortodontyczne to element stosowany w celu stworzenia tego dobrego zakotwienia (nazywa się je też miniśrubami lub mikroimplantami).

Są one małymi tytanowymi śrubami, stosowanymi w niektórych przypadkach leczenia ortodontycznego w celu ułatwienia i przyspieszenia ruchu zębów, by był bardziej efektywny i komfortowy. Te miniaturowe elementy są tymczasowo mocowane w kości, stanowiąc element zaczepowy dla wiązań, drutów czy elastików stosowanych do przesuwania zębów. W niektórych przypadkach ich zastosowanie znacznie redukuje czas leczenia, upraszcza postępowanie ortodontyczne, poprawia efekt leczenia ortodontycznego, a nawet jest alternatywą dla korekty chirurgicznej lub implantu zęba. Nazywane są tymczasowym zakotwieniem szkieletowym (Temporary Anchorage Device – TAD). Oznacza to, że pozostają zamocowane na pewien czas, a gdy spełnią swoją rolę – zostaną usunięte.

Jak to działa?

W konwencjonalnym leczeniu ortodontycznym często zdarzają się niepożądane ruchy zębów jako efekt przeciwny do zamierzonego. Miniśruby, czyli miniimplanty, stanowiące tymczasowe zakotwienie, pozwalają na przemieszczanie tylko tego zęba lub grupy zębów, które powinny się przemieścić. Nie tylko umożliwia to skrócenie leczenia, ale także pozwala na uzyskanie pełnych, zaplanowanych rezultatów.

ortodonta poznań ortodonta poznań opinie

Funkcją miniimplantów jest zapewnienie stabilnego zakotwienia, czyli nieruchomego punktu, względem którego będą się poruszały przesuwane zęby. Dlaczego zakotwienie jest tak ważne?
Przemieszczanie zębów w szczęce można porównać do poruszania patykiem zanurzonym w piasku. Gdy przyłożymy do niego siłę, by go przesunąć, przed patykiem piasek się przesuwa na boki, a od tyłu wpada nowy piasek.

„Piasek” to w naszym przypadku komórki kości i komórki więzadeł zębowych, mocujących ząb do kości w zębodole. Te tkanki powoli przesuwają się do przodu zgodnie z siłą zadaną przez elementy aparatu ortodontycznego, jak druty i elementy elastyczne.

Lecz aby tę pracę wykonać poprawnie, ta siła potrzebuje stałego, nieruchomego punktu, względem którego zęby będą przesuwane. Wyobraźmy sobie próby przesuwania czegokolwiek, gdy sami będziemy dryfować na wodzie. Nie jest to łatwe! Ale gdy mocno staniemy na piasku na obu nogach, to patyk przesuniemy łatwo.

Gdy to możliwe, w ortodoncji używa się tylnych zębów jako zakotwienia, a niekiedy mocuje się wyciąg zewnątrzustny, tzw. head gear. W wielu przypadkach zastosowanie miniśrub może zastąpić te metody, czyniąc ruchy zębów bardziej skutecznymi.

smile

Jak mocuje się miniimplanty?

Najpierw podaje się miejscowo mocne znieczulenie głęboko w dziąsło i tkanki otaczające obszar, gdzie miniimplant ma być zamocowany. Znieczulenie musi dotrzeć głęboko w obszar przylegający do zęba. Podobnie jak podczas ekstrakcji zęba, pacjent nie odczuwa bólu, a jedynie ucisk. Gdy znieczulony obszar zdrętwieje, lekarz powoli wprowadzi miniśrubę poprzez dziąsło i zamocuje ją w kości szczęk. Wprowadzenie miniimplantu jest bardzo szybkie. Po zabiegu, już tego samego dnia, najczęściej w ogóle nie odczuwa się żadnych dolegliwości.

Usunięcie miniśruby następuje na koniec leczenia lub w momencie, gdy spełniła już swoją rolę. Usunięcie jest nieskomlikowaną i komfortową procedurą trwającą kilka minut, nie sprawiającą żadnego bólu.

Higiena wokół miniimplantu

Czyszczenie miniśruby przebiega tak samo jak czyszczenie zębów i aparatu ortodontycznego, tzn. co najmniej trzy razy dziennie. Należy także stosować płukanki antybakteryjne co najmniej dwa razy dziennie.

dobry ortodonta poznań aparat stały poznań

Jak działają miniimplanty ortodontyczne?

Mimo że ortodonci wolą stosować zakotwienie na innych zębach, jednak niekiedy ma to wady. Czasem ząb będący kotwicą jest słabo widoczny i niedostępny. Także przy większych siłach ząb użyty jako zakotwienie zaczyna sam się przesuwać. Stosując miniimplanty eliminuje się obciążenia tych zębów, które nie powinny być przesuwane podczas leczenia ortodontycznego. To jest właśnie największa zaleta miniimplantów.

Miniimplanty mogą także niekiedy zastąpić takie formy zakotwienia, które muszą być mocowane poza jamą ustną, jak wspomniany wyciąg head gear, będący dość uciążliwą formą współpracy z pacjentem.

Zalety miniimplantów:

 • eliminują potrzebę obciążania innych zębów w celu stworzenia zakotwienia,
 • wprowadzają punkt zakotwienia, który nie jest możliwy do uzyskania poprzez wykorzystanie zębów,
 • redukują czas leczenia niekiedy o jedną trzecią,
 • zapewniają bardziej zadowalające efekty na zakończenie leczenia,
 • oszczędzają zęby, które po leczeniu będą przeznaczone jako elementy mostów lub koron,
 • pomagają w leczeniu niektórych wad przewidzianych do leczenia chirurgicznego (zgryz otwarty lub głęboki),
 • mają zastosowanie przy prowadzeniu wyrzynania zębów zatrzymanych,
 • ograniczają konieczność stosowania wyciągów elastycznych i zewnątrzustnych.

Miniimplanty są instalowane podczas wizyty ortodontycznej, nie wymagają postępowania specjalistycznego (chirurgicznego).

Zakotwienie za pomocą miniśrub nie działa jednakowo u każdego pacjenta, lecz zawsze skraca czas leczenia i daje możliwość uzyskania lepszych rezultatów.

Nie każdy pacjent potrzebuje zastosowania miniimplantów. Dla tych pacjentów, u których jest to wskazane, stanowią one atrakcyjną opcję leczenia i dają duże korzyści.

Nie licz na łut szczęścia. Szukaj dobrego ortodonty. Opinie znajomych to za mało