Leczenie aparatami nakładkowymi

aparat lingwalny poznań aparat stały poznań

Odkąd leczenie ortodontyczne stało się procedurą standardową także u pacjentów dorosłych, wzrosło znacznie zapotrzebowanie na rozwiązania estetyczne w leczeniu wad zgryzu, szczególnie dlatego, że leczenie ortodontyczne trwa długo. W tej sytuacji ortodontyczne nakładki wyjmowane (aligners) okazały się pożądaną alternatywą.

Ten rodzaj aparatu do wyrównywania zębów został wymyślony przez ludzi, którzy ocenili, że wypełnianie jamy ustnej metalowymi zamkami i drutami – jakkolwiek bardzo skuteczne – jest dla wielu pacjentów nieatrakcyjne. Wybierając w zamian nakładki wyrównujące można się zgodzić na długi proces wyrównywania zębów nie rezygnując z estetycznego uśmiechu. Powstały w ten sposób korporacje produkujące indywidualne aparaty nakładkowe – alignery. Na polskim rynku są obecne:

 • Invisalign® (Align Technology),
 • TwinAligner® (Orthocaps),
 • Clear Aligner® (Scheu-Dental).

Specjalistyczne leczenie ortodontyczne daje w ofercie także leczenie takimi nakładkami. Przez niektórych zwane alignerami, aparaty te stosuje sie u dorosłych i młodzieży, o ile są obecne wszystkie zęby stałe w pełni wyrznięte, włącznie z siódemkami. Warunkiem sukcesu jest współpraca pacjenta, polegająca na spełnieniu przez niego obowiązku noszenia aparatów przez wymaganą ilość godzin oraz przestrzeganiu zasady wyjmowania aparatu podczas posiłków. W aparatach można pić tylko wodę niegazowaną, w przeciwnym razie ulegną on przebarwieniu oraz będą miejscem rozwoju bakterii. Jeśli pacjent nie jest w stanie dopełnić tych obowiązków to być może należy wybrać inną metodę leczenia.

Leczenie wady zgryzu systemem nakładek kosztuje mniej więcej tyle samo, co tradycyjne leczenie ortodontyczne. W warunkach polskich całkowity koszt leczenia, zależnie od nasilenia wady i jej zakresu oraz wybranego producenta aparatów może wynosić od 7 do 20 tys. zł.

Wygoda i łatwość noszenia alignerów sprawiła, że stały się one wyborem leczenia dla wielu pacjentów na całym świecie, bo:

 • Aparaty są niezauważalne przez większość ludzi.
 • Nie są tak krępujące jak tradycyjne aparaty i nie zakłócają codziennego życia.
 • Jama ustna jest wolna od metalowych zamków i drutów.

Warto ustalić, jakie kryteria są ważne w wyborze aparatu nakładkowego i w podjęciu decyzji o leczeniu taką metodą.

Przypadki, dla których można polecić leczenie nakładkami:

 • Stłoczone zęby,
 • Szpary między zębami,
 • Zgryz krzyżowy i przewieszony,
 • Nawrót wady po poprzednim leczeniu ortodontycznym.

Można założyć, że te wymienione wskazania i zalety wystarczą, by wada została wyleczona. Ale nie można zapomnieć o najważniejszym kryterium – o roli lekarza leczącego.

Ważne jest zrozumienie, że wszystkie systemy przezroczystych alignerów są najskuteczniejsze w korekcie siekaczy górnych i dolnych. Dalsze zęby, począwszy od kłów wymagają bardziej realistycznych, tradycyjnych, a wręcz konserwatywnych metod postepowania.

Niektóre z firm, produkujących alignery, mówią o tym otwarcie, np. InMan Aligner lub MTM Clear Aligner (MTM = Minor Tooth Moovement, co oznacza małe przesunięcia zębów) firmy Dentsply czy Essix® , zawierająca w nazwie Esthetic Six (= social six), czyli dbałośc o wyrównacie tylko sześciu przednich zębów, a dokładnie – tylko górnych.

Obecnie firmy wzbogacają swoje technologie i wprowadzają nowe parametry aparatów umożliwiające leczenie coraz trudniejszych przypadków, jednak ich skuteczność w porównaniu z tradycyjnymi metodami może nie być wszędzie osiągnięta.

O tym, czy leczenie kwalifikuje się do leczenia nakładkami decyduje lekarz. Tylko i wyłącznie lekarz ponosi odpowiedzialnośc za wynik i trwałość leczenia, dlatego do niego należy decyzja, czy leczenie nakładkami może zostać rozpoczęte.

Alignery nie nadają się do leczenia dzieci. Także nie są rozwiązaniem właściwym dla każdego dorosłego. Tylko ortodonta może określić, czy takie leczenie będzie skuteczne w konkretnym przypadku.

Dlaczego lekarze tak chętnie proponują leczenie aparatami nakładkowymi?

Ponieważ aparaty są wykonywane przez renomowane laboratoria, które są rozpoznawalne na całym świecie a znajdują się poza zasięgiem gabinetów, najczęściej w odległych krajach. Aparaty są produkowane w zaawansowanej technologii CAD/CAM, kontrolowanej przez doświadczonych techników i wspieranej przez najlepsze roboty, co zapewnia doskonałą jakość. Tyle, że zanim do tej jakości dojdzie, największą pracę musi wykonać lekarz – poprawnie zaplanować leczenie i przewidzieć jego wynik, a w końcu ten plan nieodwracalnie zatwierdzić. Sukces lub porażka w leczeniu zależy właśnie od tego zatwierdzenia przez ortodontę, a nie od laboratorium wykonującego aparaty.

Błędem jest przekonanie, że wsparcie techniczne i profesjonalne ze strony producenta zapobiegnie niepowodzeniom w leczeniu. Temu złudzeniu ulegają nie tylko pacjenci, ale także lekarze, pośród których znaczną większość stanowią stomatolodzy ogólni.

Wybór lekarza należy do pacjenta. Mimo zapewnień, że gabinet posiada certyfikat na prowadzenie leczenia nakładkami to efekt leczenia jest wypadkową wkładu lekarza i pacjenta a nie producenta aparatów. Te dwie składowe rozkładają odpowiedzialność za powodzenie/niepowodzenie w leczeniu w sposób następujący:

 1. Lekarz:
  • Projektuje aparat na podstawie zaplanowanego przez siebie leczenia.
  • Zleca wykonanie aparatu do laboratorium, które udzieliło mu certyfikatu; laboratorium wykonuje aparat ściśle tak, jak zlecił lekarz. Technicy pracujący w laboratorium nie mają nic wspólnego z odpowiedzialnością za plan i rezultat leczenia.
 2. Pacjent:

  • Decyduje o wyborze lekarza: może wybrać specjalistę ortodontę lub lekarza stomatologa ogólnego.
  • Stosuje się do zaleceń noszenia nakładkowych aparatów;
  • Pacjent, który nie nosi sumiennie aparatów – będzie współodpowiedzialny za niepowodzenie w leczeniu;
  • Pacjent, który nosi aparaty sumiennie nie współuczestniczy w odpowiedzialności za niepowodzenie w leczeniu, jeśli takie nastąpi. Ponosi jedynie osobistą winę za decyzję rozpoczęcia nieprofesjonalnego leczenia, ponieważ w takim przypadku za fiasko w leczeniu, tak samo jak za sukces, odpowiada lekarz.

Posiadanie przez lekarza certyfikatu na wykonywanie aparatów nakładkowych – alignerów – nie jest jednoznaczne z potwierdzeniem kompetencji lekarza do prowadzenia leczenia ortodontycznego.

Certyfikat na zastosowanie specjalnej techniki leczenia ortodontycznego jest wyrazem tylko i wyłącznie porozumienia o współpracy między lekarzem a producentem aparatów – alinerów/nakładek w celu wyprodukowania ich dla pacjenta.

Certyfikat nie oznacza, niestety, że lekarz będzie potrafił prowadzić leczenie ortodontyczne. O tym, czy lekarz takie leczenie potrafi poprowadzić skutecznie, niezależnie od zastosowanych aparatów, decyduje komisja egzaminacyjna, udzielająca lekarzowi tytułu specjalisty ortodonty.

aparat stały poznań invisalign

Masz problem z zębami, wadę zgryzu? To nie wyrok. Znajdź dobrego ortodontę – w Poznaniu, Szczecinie, Krakowie, w całym kraju